Primim des întrebarea: „Este CNP-ul obligatoriu pe factură?”

Răspunsul e nu.

Art. 319 alin. (20) din Codul fiscal enumeră elementele obligatorii pe care trebuie să le cuprindă o factură, iar CNP-ul nu se regăsește printre ele.

Potrivit principiului „reducerii la minimum a datelor” prevăzut de GDPR, conform căruia datele cu caracter personal trebuie să fie limitate la ceea ce este necesar, prelucrarea CNP-ului în scop de facturare este interzisă. Pentru încălcarea principiului „reducerii la minimum la datelor”, Regulamentul prevede o amendă de până la 4% din cifra de afaceri sau până la 20.000.000 Euro, luându-se în calcul cea mai mare și… pentru fiecare abatere 😞

Nu trebuie omis din vedere faptul că, potrivit legislatiei naționale, CNP-urile sunt date sensibile, iar prelucrarea lor este supusă unor criterii stricte.

Concluzia: nu mai treceți CNP-ul pe factură! 

Share.

About Author

Leave A Reply